Spring Sports Award Winners

Congratulations to the following South student-athletes who received awards at the Spring Sports Awards evening on Tuesday, June 9 (Note:  AoE=Award of Excellence; 110%=110% Award):

  • Tennis-Girls-V: Sarah King (AoE), Samantha Smith (110%)
  • Tennis-Girls-JV: Adelaide Masterson (AoE)
  • Tennis-Boys-V: Dan Nissenbaum (AoE), Henry Feldman (110%)
  • Tennis-Boys-JV: Daniel Morris (AoE)
  • Baseball-V: Ben Bavly (AoE), Jeremy Knight (110%)
  • Baseball-JV: Joey Navarro (AoE), Mark Talvacchia (AoE)
  • Baseball-Fresh: Axel Dobreff (AoE)
  • Softball-V: Rebecca Houston-Read (AoE), Kim-An Quinn (110%)
  • Softball-JV: Alejandra Ramirez (AoE)
  • Lacrosse-Girls-V: Katie Doran (AoE), Anna Loar (110%)
  • Lacrosse-Girls-JV: Melanie Egan (AoE)
  • Lacrosse-Girls-Fresh: Abby Miller (AoE)
  • Lacrosse-Boys-V: Connor Kee (AoE), Corey Friedman (110%)
  • Lacrosse-Boys-JV: Chris Norton (AoE)
  • Lacrosse-Boys-Fresh: Andrew Hallion (AoE)
  • Track-Boys-V: Ben Weingart (AoE), Andrew Shaughnessy (110%)
  • Track-Boys-JV: Dezso Wyner (AoE)
  • Track-Girls-V: Lizzie Walkes (AoE), Anna Mason (110%)
  • Track-Girls-JV: Zoe Gelch (AoE)
  • Volleyball-V: Jonathan Lee (AoE), Tomer Keren (110%)
  • Volleyball-JV: Ruslan Crosby (AoE)
  • Volleyball-Fresh: Andrew Pollock (AoE)

DCL All Stars

  • Tennis-Boys-V: Henry Feldman, Troy Manditch, Levi Shlyankevich
  • Baseball-V: Ben Bavly
  • Softball-V: First Team: Kim-An Quinn, Monica Cipriano, Amanda Smith
    Second Team: Morgan Woods, Joy Yang
  • Lacrosse-Boys-V: Jack Briney
  • Lacrosse-Girls-V: Jordan Briney, Katie Doran, Sonja Klummp
  • Track-Boys-V: Noah Shuster, Alex Huang, Jamyre Soberanis, David Berman, Austin Burton, Anthony DeNitto, Philip Batler, Levon Tiekka
  • Track-Girls-V: Emily Bulczynski, Katie Summers, Rachel Boiclaire, Rebecca Grusby, Lizzie Walkes, Alana Bojar, Yuriko Fukumura, Calene Lazare, Clare Martin
  • Volleyball-V: First team: Jared Chin, Michael Horestein, Joseph Esbenshade, Jonathan Lee
    Second Team: Brendan Duggan, Zach Stein, Zach Kaufman

DCL Awards

  • Softball-V: DCL Co-MVP Kim-An Quinn
  • Volleyball-V: DCL MVP Jared Chin

Other Awards

  • Tennis-Boys-V:  Boston Globe All-Scholastic:  Troy Manditch, Levi Shlyankevich
  • Track-Boys-V:  Boston Globe All-Scholastic:  Anthony DeNitto (State Champ-Long Jump)
  • Track-Girls-V:  Boston Globe All-Scholastic:  Clare Martin (State-Champ 800 Meters)
  • Volleyball-V:  DCL Champs
  • Ed Aronson Award: Ben Weingart, Charlotte Robbins
  • DCL Bob Chrusz Award: Brendan Duggan, Rebecca Houston-Read
  • MIAA Leadership Award: Volleyball Team
  • MIAA Service Award: Winter Track Team
  • Coaches Leadership Award: Ted Norton

2015 Fitness, Health, and Wellness Senior Awards

  • Danny Mendelson Award: Elizabeth Barry and Adam Josephson
  • Betty Sabetti Award: Camila Hernandez
  • Leonard Adelman Award: Tomer Keren