Fall sports awards list

Fall sports awards night was this past Tuesday.  Student athletes, coaches, and parents were able to look back on a wonderful fall season and celebrate the many successes that each team had.  Below is a list of award winners:

Newton South Award of Excellence Fall 2019

Joshua Bruehwiler, Boys Varsity Soccer
Ankur Eagar, Boys Junior Varsity Soccer
Theodore Ginsburg, Boys Freshman Soccer
Larissa Williams,  Girls Varsity Soccer
Sarah Wei, Girls Junior Varsity Soccer
Paris Figuereo, Girls Freshman Soccer
Katelyn Hatem, Girls Varsity Field Hockey
Claire Roffman,  Girls Junior Varsity Field Hockey
Ella Goddess, Girls Freshman Field Hockey
Madalin Small, Varsity Golf
Natsuka Hayashida, Junior Varsity Golf
Camron Dioun, Boys Varsity Cross Country
Jaden Friedman, Boys Junior Varsity Cross Country
Felix Rogovin, Boys Junior Varsity Cross Country
Lucy Jenks, Girls Varsity Cross Country
Marina Ongaro, Girls Junior Varsity Cross Country
Emily Savage, Girls Junior Varsity Cross Country
Julie Wise, Girls Varsity Volleyball
Annie Ganem, Girls Junior Varsity Volleyball
Ameena Mazaeva, Girls Freshman Volleyball
Jessica Bavly, Dance
Anicia Ellis, Cheerleading
Martha Fairchild,  Unified Basketball
Lucas Coffeen, Coaches’ Award

Newton South 110% Award, Fall 2019

Dennis Pecherskiy,Boys Varsity Soccer
Cassandra Lee,Girls Varsity Soccer
Jaclyn Sasson, Girls Varsity Field Hockey
John Broughel,Varsity Golf
Brett Miller, Boys Varsity Cross Country
Adelaide Marple, Girls Varsity Cross Country
Abigail Matthews, Girls Varsity Volleyball
Jillian Reingold, Dance
Sophia Braverman, Cheerleading
Daniel Doran,Unified Basketball

DCL All Stars Fall 2019:

Boys Cross Country– Camron Dioun, Brett Miller, Owen Holland, William Lavey, Eero Helenius, Jonathan Orelowitz

Girls Cross Country – Lucy Jenks, Elizabeth Bulczynski, Adelaide Marple

Field Hockey – Katelyn Hatem, Maya Kim

Football – TBD

Cheerleading– Carolina Lindahl

Dance– Maya Jean-Mary

Golf- John Broughel, Madalin Small

Boys Soccer – Isaac-John Enelamah, Dennis Pecherskiy

Girls Soccer–  Olivia Dubin, Cassandra Lee, Lottie McLeod

Girls Volleyball – Margaret Winters, Julie Wise